Služby
Fyzioterapie - Metoda Ludmily Mojžíšové
Fyzioterapie neboli léčba pohybem v gynekologii a porodnictví má důležitou úlohu nejen jako součást vlastní léčby, ale hlavně jako prevence, abychom těmto problémům předcházeli. Příčina vzniku gynekologických potíží může být buď primárně gynekologická, nebo se jedná o poruchu pohybové soustavy, které se promítají na vnitřní orgány v oblasti malé panve tzv. viscerální projekcí. Sterilita je stav, kdy žena při pravidelném nechráněném pohlavním styku (2x týdně) neotěhotní do 1 roku. Příčiny jsou organické- ovariální, děložní faktor, endometrióza, hormonální vlivy, nebo funkční, kde jde o poruchy pohybového aparátu.
Funkční porucha sterility je tudíž vhodná k indikaci fyzioterapie ve smyslu mobilizací segmentů páteře, žeber, aktivací pánevního dna a nácvik automobilizačních cviků pro denní trénink.
S léčbou funkční sterility jsou dnes již neodmyslitelně spojeny léčebné postupy podle Ludmily Mojžíšové, kterým se mimo jiné věnuji v mé praxi. Primárně tuto metodu používala paní Mojžíšová u pacientů s bolestmi zad.
Paní Ludmila Mojžíšová byla rehabilitační sestra, která kromě toho, že pomohla stovkám lidí od problémů s páteří, dokázala také pomoct stovkám žen (a mužů), kteří do té doby marně tožili po dítěti.
Metoda je tedy určena ženám s funkční sterilitou, tzn. ženy, které nemohou otěhotnět, i přesto že po gynekologické stránce, jsou v pořádku. Úspěšnost metody u žen je 34%, u mužů dochází ke zlepšení spermiogramu ve 37 procentech.
Metoda se skládá z mobilizačních technik, uvolnění pánevního dna a sestavou cviků pro aktivní denní cvičení. Pro dosažení cíle, vyžaduje tato metoda aktivního přístupu klienta. Sestavu tvoří celkem 12 cviků, které jsou zaměřeny na změnu koordinace svalů břišních a hýždových, které společně se svaly pánevního dna zajišťují správné postavení pánve. Cviky jsou tzv. automobilizační, které mají účinky protahující a uvolnění jednotlivých částí páteře, tak i uvolnění sakroiliakálního skloubení. Dále pravidelné cvičení vede k lepšímu prokrvení v oblasti malé pánve.
Tuto metodu lze uplatňovat i u klientek, které jsou těhotné, kde se zlepšuje pohyblivost v bederní oblasti a ošetření pánevního dna, které provádíme před porodem okolo 37- 39 týdne. Ovlivníme tím rychlý a hladký průběh porodu, zvláště tak první doby porodní.
U párů, které se rozhodnou k asistované reprodukci cvičí a ošetřuje pánevní dno i před zavedením oplodněného vajíčka tzv. embryotransferem u umělého oplodnění nebo před plánovanou inseminací.
Zakladatelkou školy pánevního dna je fyzioterapeutka, psychoterapeutka a cvičitelka jógy paní Renata Sahani Skálová, která se tomuto tématu věnuje od r. 2004. Punc školy dostal systém na jaře 2011. Škola má již také svoje následovnice –certifikované lektorky metody 3×3, které nesou metodu dál..
Metoda 3×3 se cvičí ve třech rovinách a to na rovině tělesné, emoční a energetické propojuje tím západní fyzioterapii s psychosomatikou a ženskou jógou.
Pánevní dno je skupina významných svalů, které vnímáme jako živou bytost. Pánevní dno s námi komunikuje, jen jsme na to mnohé již zapomněly. Takže se nám pánevní dno marně snaží dovolat, ale naše ignorance nás pak dovádí k různým zdravotním potížím, které jistě každá žena zná ze své praxe. Bohužel se ale o tom moc nemluví.
Často ani nevíme, že nějaké máme. Přitom tato svalová miska na dně naší pánve, ve které jsou jako ovoce v míse uloženy naše ženské orgány, nemá za hlavní úlohu pouze udržení moče, stolice a podporu orgánům v malé pánvi, ale je zde ukryto i naše ženské emoční cítění. Je jak mechanickým těžištěm našeho těla tak i těžištěm naší životní energie a vitality.
Uvnitř pánevního dna můžeme dýchat a rozkvétající květina, která se svými okvětními lístky rozpíná do všech směrů a zase se zavinuje v poupě. Teprve uvědoměním si svého pánevního dna, můžeme porozumět jeho řeči.
Přijďte a ráda Vás naučím, jak využívat zdroj naší ženské síly a inspirace pánevního dna a využívat ho jako energetickou pumpu.
METODA 3 X 3 VÁM OTEVŘE CESTU K VAŠÍ ŽENSKÉ KRÁSE A K VAŠEMU ŽENSKÉMU SEBEVĚDOMÍ
Metodu Ludmily Mojžíšové používáme na:
bolesti kostrče (kostrčový syndrom)
bolesti při pohlavním styku, absence orgasmu
nepravidelná menstruace
bolestivá menstruace
inkontinence
období menopauzy
opakované potraty
snaha o početí (funkční sterilita)
zlepšení hodnot spermiogramu
předporodní příprava
cviky v těhotenství
aktivace pánevního dna
příprava pánevního dna při umělém oplodnění
METODA 3 X 3 POMÁHÁ U ZDRAVÍ ŽENY NA VŠECH ÚROVNÍCH
počít dítě
porodit bez obav
užívat si sexualitu
netrápit se s inkontinencí
v menopauze žít a ne se trápit gynekologickými potížemi
necítit bolesti při menstruaci
posiluje vitalitu a radost ze života
pomáhá i při únavovém syndromu, strachu, úzkosti či depresích
METODA 3 X 3 PODPORUJE ZDRAVÍ ŽENY NA VŠECH ÚROVNÍCH
Chcete přirozeně počít dítě?
Porodit bez obav?
Užívat si sexualitu?
V menopauze žít a ne se trápit močovou inkontinencí, gynekologickými potížemi nebo bolestí při menstruaci?
Posilte si vitalitu a radost ze života
Pomáhá i při únavovém syndromu, strachu, úzkostech a depresích
DNS (Dynamická neuromuskulární stabilizace) koncept doc. Pavla Koláře
Je to přístup založený na vývojové kineziologii. Využíváme pozice a pohyby, které vycházejí z vývoje nervové soustavy a její zrání během prvního roku dítěte.
Jde o logickou úvahu, jakým způsobem lze využít znalosti vývojové kineziologie pro diagnostiku a terapii funkčních poruch pohybového systému.
DNS pracuje s našimi pohybovými stereotypy, a to jak s těmi správnými, tak i nekvalitními, které vznikají v průběhu našeho života už od raného dětství, ale také nesprávným využíváním těla při denních činnostech, v zaměstnání či při sportu (přetěžováním svalových skupin).
Snažíme se díky konceptu tyto špatné stereotypy přeprogramovat v naší centrální nervové soustavě (CNS – mícha a mozek) a přes principy vývojové kineziologie zlepšit a optimalizovat naše pohybové chování.
Fyzioterapie - Měkké a mobilizační techniky, myoskeletální medicína
Mobilizační techniky patří mezi prostředky manuální medicíny, kdy se nenásilně a postupně obnovuje funkční pohyblivost a tzv. kloubní vůle u zablokovaného kloubu. Po úspěšné mobilizaci se kloub dostává do správného postavení a v okolí blokády se normalizuje narušený lymfatický a krevní oběh, zlepšuje se pohyblivost měkkých tkání a dojde k rychlému ústupu bolesti. Děje se tak jemnými cílenými manévry, které jsou šetrné a pomalé. Klouby se tím dostávají do svých přirozených poloh. Součástí mohou být i automobilizační cviky, které klient může po instruktáži provádět sám doma.
Vlivem přetížení, úrazů a nemocí v oblasti měkkých tkání, dochází ke změnám jako je spasmus nebo přilepení fascií a tím špatná posunlivost jednotlivých struktur, které po sobě kloužou. Vznikají tím zatvrdliny „myegelozy“ a spoušťové body „trigger pointy“ vyvolávající lokální bolest, ale i bolest přenesenou do vzdálených segmentů těla. Pomocí specifických technik se obnovuje protažitelnost a posunlivost měkkých tkání (kůže, podkoží, fascií, svalů a jejich úponů). Dochází k optimalizaci jejich funkce a k ústupu bolesti. Do technik měkkých tkání patří i ošetření jizev, které mohou být příčinou lokálních, ale i zřetězených dysfunkcí pohybového aparátu. Jizvy mohou být tzv. aktivní i několik let.
Fyzioterapie - Senzomotorická stimulace
Senzomotoriká stimulace je metoda založená na neurofyziologickém podkladě. Pro trénink v rámci senzomotorické stimulace se využívají různé balanční pomůcky např. kulové a válcové úseče, bosu, pěnové podložky, flowin, balanční sandály, minitrampolíny, nafukovací míče.
Vychází z koncepce o 2 stupních motorického učení:
1. stupeň – snaha zvládnout nový pohyb a vytvořit základní funkční spojení, což se děje za výrazné kortikální aktivity, řízení činnosti na této úrovni je náročné a únavné
2. stupeň – řízení pohybu se děje na úrovni podkorových regulačních center, dochází k automatizaci až fixaci naučeného pohybového projevu
Cílem senzomotorické stimulace je zvládnout 2. stupeň – dosažení reflexní, automatické aktivace žádaných svalů v takovém stupni, aby pohyby nevyžadovaly kontrolu naší vůlí a výsledný pohyb byl optimální a co nejméně zatěžující. Vlastnímu cvičení předchází úprava funkce periferních struktur.
Indikace senzomotorické stimulace:
nestabilita a hypermobilita pohybového aparátu
chronické bolesti páteře
vadné držení těla
svalové dysbalance
poúrazové a opoperační stavy pohybového aparátu
poruchy rovnováhy